Sağlık

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis daha önce varis nedir sayfasında da tanımını yaptığımız gibi kılcal ve toplar damarlarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kılcal damarlarda meydana gelen varisler yalnızca kozmetik açıdan kötü görünüme sebep olurken toplar damarlarda meydana gelen genişlemeler kişiye ağrı, sızı, kramp, ağırlık ve yorgunluk hissi gibi şikayetler yaşatmaya sebep olmaktadır. Bu konumuzda varis çeşitleri nelerdir ve nasıl anlaşılır başlığı altında varisin türlerini tanıyacağız.

Bacaklarda meydana gelen varisler boyut ve türüne göre 3’e ayrılmaktadır. Bunlar kılcal, orta ve büyük varis olarak isimlendirilir. Dilerseniz bu 3 varis tipini de başlık halinde açıklayalım.

Kılcal varisler
Kılcal damarların diğer bir ismi tıpta telanjektazi olarak tabir edilir. Cilde yakın yüzeyde ki ince damarların bariz şekilde görülmesine kılcal varis ismi verilmektedir. Çoğunlukla kadınlarda görülür. Erkeklerin ise çoğunlukla yüz bölgelerinde karşılaşılmaktadır. Çoğunlukla sadece kozmetik olarak kötü görünüme sebep olup yaşam kalitesini düşürecek başka bir şikayete neden olmazlar. Neden oldukları konusunda net bir bilgi yoktur. Uzmanlara göre uzun süre ayakta durarak çalışanlarda, fazla kiloya sahip olanlarda, hamilelerde, doğum kontrol hapı veya hormon kullanan kişilerde karşılaşılmaktadır. Tedavisinin ameliyatsız bir şekilde lazer, radyo frekans ve skleroterapi yöntemleri ile kolay bir şekilde yapılması günümüz teknolojisinde mümkündür.

Orta varisler
Bakıldığı zaman cilt üzerinden hafif şekilde çıkıntı yaptığı görülen koyu yeşil ve mor renklere sahip varis tipidir. Boyutları ortalama 2-3mm aralığında olup çoğunlukla dizin arka bölgesinde yer alırlar. Tedavisi skleroterapi ve köpük yöntemiyle ameliyatsız bir şekilde kolayca yapılabilmektedir. Varislerin yoğunluğu veya boyutuna göre bir seanstan fazla sürebilmektedir.

Büyük varisler
Bakıldığı zaman cilt üzerinden bariz bir şekilde çıkıntı yaptığı görülen varislerdir. En net ve gerçek varisler aslında bunlar denilebilir. Boyutları 3mm’den büyüktür. Büyük olmalarına rağmen çoğu kişide hiç bir şikayete neden olmazken bazı kişilerde de tam tersine fazla şikayete yol açmaktadır. Skleroterapi veköpük yöntemleriyle kolayca tedavi edilebilirler. Fakat orta varislerde olduğu gibi yoğunluğu ve büyüklüğüne göre bir seanstan fazla sürebilmektedir.

Varisler nasıl önlenir?

Varis oluşumunu ya da var olan varislerin ilerlemesini engellemek için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Bunlara harfiyen uyulması halinde oluşumları büyük oranda ya da tamamen engellenebilir.

– Bacaklar kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde altında minder ya da benzeri bir destek konarak istirahat edilebilir.
– Günlük egzersiz, yürüyüş, yüzme ya da bisiklet sürmek baldırlarda bulunan kasların çalışmasına ve kan dolaşımının artmasına yardımcı olacaktır.
– Oturarak çalışmanız gerekiyor ise ayaklarınızı ve bacaklarınızı oturduğunuz yerde sık sık hareket ettirebilirsiniz. Örneğin araba pedalına basar gibi ayaklarınızı çalıştırırsanız kan dolaşımına yardımcı olmuş olursunuz. Bunu uzun yolculuklar esnasında da yapmanızda fayda vardır. Ayakta çalışmanız gerekiyorsa belli aralıklarla yürüyebilir ya da durduğunuz yerde ayaklarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz.
– Doktor önerisi ile alacağınız varis çoraplarını kullanabilirsiniz. Baskı niteliği bulunan bu çoraplar bacaklarınızda bulunan damarların toparlanmasına yardımcı olacağı gibi kan birikmesini de engellemektedir.
– Fazla kilolarınız mevcut ise bacaklara binen yükün azalmasını sağlamak için kilolarınızı vermeye çalışın.
– Alkol ve sigara tüketmeyin.
– Hamam, sauna ve plaj gibi ortamlardan uzak durun. saat 11:00 ile 15:00 arasında güneşlenmekten kaçının.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr

İlgili Makaleler