Sağlık

Varis Başlangıcı

Varis başlangıcı birden bire ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir oluşumu ve ilerlemesi genellikle geniş bir sürece dayalıdır. Başlangıcında önemsendiği ve önlem alındığı taktirde gerilemesi ya da kaybolması mümkün olmasa dahi ilerlemesi yavaşlatılabilir veya tamamen durdurabilir. Tabi ki tüm yaşattığı yakınmaların sona ermesi için cerrahi yollarla tedavi edilmesi esastır.

Varis Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?
Bacaklarda meydana gelen varisler kılcal, orta ve büyük olmak üzere üçe ayrılır. Her bir varisin değişik belirtileri olabilir. Bu belirtiler kişilere göre de değişiklik gösterebilir. Aşağıda sıralayacağımız şikayetlerin tümü görülebileceği gibi aralarından sadece biri ya da bir kaçı ortaya çıkabilir.

Varis başlangıcının belirtileri şu şekildedir
Ağrı: Özellikle diz altında ağrı hissedilir. Bu ağrılar damarda hissedileceği gibi tüm bacağı da sarabilir.
Sızlama: Genişleyen damarlardan dolayı ağrı ile beraber sızlama da söz konusu olabilir.
Yanma: Özellikle ayak bileklerinde biriken kirli kan yanma hissiyatı verebilir.
Kaşıntı: Yine çoğunlukla ayak bileğinde ki göllenen kanın etkisiyle kaşıntılar oluşabilir. Bu kaşıntılar varis ülserinin de belirtisi olabilir.
Kramp: Çoğunlukla geceleri uyku esnasında ortaya çıkan kramplar uykunuzun bölünmesine neden olacak şekilde ve boyutta meydana gelebilir.
Ağırlık / Yorgunluk Hissi: Gün içinde ilerleyen saatlerde kişi bacaklarını oldukça yorgun ve ağırlaşmış hisseder. Bazen çok yorgun hissettiği için ilk bulduğu yere oturma gereksinimi duymaktadır.

Varis Başlangıcı Nasıl Önlenir, Neler Yapılmalı?

Cilt üzerinden görülür kılcal, orta veya kalın damarlarınız mevcut olmuş ve üst kısımda belirttiğimiz şikayetleriniz söz konusu ise öncelikle doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayınız.

– Gün içinde sürekli oturarak ya da ayakta çalışmanız gerekiyorsa varis riski söz konusudur. Bu nedenle oturduğunuz yerde bacaklarınızı uzatarak pedala basma hareketi yapabilirsiniz. Tıpkı arabanın gaz ve fren pedalı gibi sürekli olarak sol sağ sol sağ şeklinde ayaklarınızı ileri geri oynatabilirsiniz. Eğer ayakta duruyorsanız topuklarınızın üzerinde durup uçlarını kaldırabilir ve uçlarında durup topuklarınızı kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda topuklarınızı birleştirip uçlarını ayırarak V harfi yapabilir, hemen ardından da uçlarını birleştirip topuklarınızı ayırarak ters V harfi yapabilirsiniz. Bu küçük egzersizler son derece iyi gelecek ve sizi rahatlatacaktır. Çalıştığınız esnada sadece bu hareketlerle kısıtlı kalmayıp belli periyotlarda yürüyüş yapmanız da oldukça etkili olacaktır.

– Gün içinde mutlaka minimum 30 dakika olacak şekilde yürüyüş yapmanız tavsiye edilir. Uzmanlar bu yürüyüşlerin son derece avantajlı olduğunu belirtmektedir. İlk başlarda her ne kadar zor geliyor ve kişi kendini yorgun hissediyor olsa da üstüne gidilip devam edildiğinde ilerleyen günlerde alışmakta ve faydasını görmektedir.

– Sauna, hamam, plaj ve benzeri tüm sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. bir çok sağlık sorununa iyi gelen sıcak ortam maalesef varislere iyi gelmemekte aksine şikayetleri tetikleyerek artmalarını sağlamaktadır. Varislere asıl soğuk su ve ortamlar iyi gelmektedir. Soğuk suyun içine girmek adım atmak ve yine soğuk su ile bacaklara masaj uygulamak oldukça iyi gelecektir.

– Varis çorabı giyilmesi tavsiye edilir. İnsanlar bu çorapların çoğunlukla tedavi niteliğinde olduğunda düşünür fakat yanılırlar. Çünkü çorapların herhangi bir tedavi etme üstünlüğü söz konusu değildir. Yalnızca genişleyen damarların toparlanmasına ve kişinin rahatlamasına olanak tanırlar. Çoraplar fazla sıkı olup, baskı uyguladığından rahatsız derecede olabilir. Fakat kullandığınızda çok rahatladığınızı hissetmemeniz için hiç bir sebep yoktur. Çorap kullanımı doktor tavsiyesinde olmalıdır. Sizi muayene ettikten sonra bacaklarınız ve sahip olduğunuz varisler için en uygun çorabı doktorunuz önermelidir.

– Bir çok sağlık sorunu için iyi gelen yüzme varisler içinde oldukça etkili ve başarılı bir rahatlama yöntemidir. Tüm kaslarınızın çalışmasına yardımcı olan yüzme kan dolaşımına da yardımcı olur ve rahatlamanızı sağlar. Yalnız yüzdükten sonra güneşlenmekten kaçınmanız gerekmektedir.

– Egzersiz, bisiklet sürme, tempolu koşu gibi sporsal faaliyetlerde sizin avantajınıza olacaktır. Egzersiz ve spor yapmaktan kaçınmamalı ve asla üşenmemelisiniz. Yaptığınız her sportif faaliyetin yararınıza olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

– Alkol ve sigara kullanımı olmamalıdır. Bir çok hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayan bu iki kötü alışkanlık maalesef varislerinde tetiklenmesinde ciddi rol oynamaktadır. Yalnızca varis değil bir çok sağlık probleminin oluşumunda rol oynayan alkol ve sigara sağlığınız için terk edilmesi gereken alışkanlıklardır.

Varis İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilmelidir?
Varis rahatsızlığınız için kalp damar cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Varis konusunda tecrübesi olan bir kalp damar cerrahi uzmanı yapacağı muayene ve doppler ultrason doğrultusunda hangi varis türüne sahip olduğunuzu teşhis ederek uygun tedavi yöntemini tavsiye edecektir.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr

İlgili Makaleler